Metody tworzenia – zapoznaj się z nimi

Lista określeń przydających się w tematyce handmade
1 grudnia 2017
Jak można na tym zarobić?
1 grudnia 2017

Metody tworzenia – zapoznaj się z nimi

Decoupage – sztuka ozdabiania przedmiotów papierem

Technika decoupage jest obecnie niezwykle popularną metodą tworzenia dekoracji handmade, między innymi ze względu na fakt, iż wykonywanie nią ozdób nie wymaga posiadania bardzo wyrafinowanego wyposażenia, a możliwe do osiągnięcia efekty potrafią być naprawdę urokliwe. Nazwa techniki brzmi z francuska i to jest jak najbardziej dobry trop, bowiem pochodzi ona od francuskiego czasownika „decouper”, oznaczającego „wycinać”. Wykorzystywane w niej materiały to ozdobny papier i specjalny klej oraz farby i lakier akrylowy.

Papier przykleja się na przedmiot i pokrywa farbami oraz lakierem akrylowym w taki sposób, by przylegał do niego idealnie gładko – jeżeli zrobi się to prawidłowo, pokrywający papier obraz wygląda jak namalowany na przedmiocie. Łatwo się domyślić, że efekt wizualny potrafi być naprawdę niesamowity, doskonale wpasowując się w modny obecnie styl vintage. Jest to zarazem technika relatywnie prosta, więc mogą świetnie się nią bawić osoby mniej doświadczone w zakresie rękodzielnictwa.

Wykorzystania decoupage’u są bardzo szerokie i nie ograniczają się bynajmniej do biżuterii – ozdobnym papierem ozdabia się również między innymi meble. Jeśli chodzi zaś o biżuterię, bardzo popularne są przede wszystkim ozdabiane w ten sposób kolczyki oraz bransoletki – chętnie kupowane są na przykład kolczyki w stylu vintage z wizerunkami gwiazd z kina z dawnych lat takich jak Audrey Hepburn czy Marilyn Monroe.

Sutasz – precyzja i piękno

Jedną z najbardziej precyzyjnych technik wykonywania biżuterii handmade jest zdecydowanie haft sutaszowy, który pozwala na uzyskanie prawdziwie olśniewających efektów estetycznych – ale jedynie pod warunkiem, że wykorzystujący tę technikę twórca wykaże się naprawdę ogromną dozą precyzji, wyczucia i przede wszystkim anielskiej wręcz cierpliwości. Nie jest to zatem metoda, którą poleca się początkującym rękodzielnikom.

Haft sutaszowy znany jest od kilku wieków i z początku wykorzystywany był przede wszystkim do ozdabiania mundurów wojskowych. Do tworzenia biżuterii zaczęto wykorzystywać go powszechnie dopiero w ostatnich latach. Wykorzystuje on paski z wiskozy, które w precyzyjny sposób oplata się wokół obłych kamieni zwanych kaboszonami. Wysoki poziom trudności techniki bierze się z faktu, że ozdoby sutaszowe cechują się niezwykle wyrafinowanym wzornictwem, które ciężko osiągnąć nie mając naprawdę sporej wprawy. Te interesujące wzory łączą się w tego rodzaju ozdobach z bardzo wyrazistą kolorystyką i urokliwymi kaboszonami, tworząc naprawdę elegancką całość.

Rękodzielnicy, którzy opanowali sztukę sutaszu nie narzekają ani na brak zleceń, ani też na niewielkie stawki – osoby, które kupują sutaszowe dekoracje to prawdziwi koneserzy wyrafinowanych ozdób, którzy chętni są wydawać na nie spore sumy. Jeżeli zatem posiadamy już pewne umiejętności jako rękodzielnicy, warto spróbować swoich sił w tym kunsztownym hafcie, który zachwyca osoby z całego świata.

Wire-wrapping

Miłośnicy tworzenia biżuterii ręcznymi metodami na pewno nie mogą narzekać na niedostateczną ilość technik, za pomocą których są w stanie przygotować naprawdę zachwycające ozdoby. Jedną z najciekawszych wykorzystywanych obecnie metod jest wire-wrapping, który przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych. Wire-wrapping po polsku oznacza „oplatanie drutów” i to powinno dać nam dobre pojęcie co do tego, na czym ta technika polega.

Jest to metoda niewymagająca lutowania, przez co tworzone za jej pomocą ozdoby wyglądają cudownie naturalne. Z perspektywy twórcy istotna jest zaś oferowana przez nią bardzo szeroka gama kreatywnych możliwości – drut bowiem możemy wyginać na praktycznie nieograniczoną ilość sposobów i możemy sobie dzięki temu pozwolić na tworzenie ozdób nierzadko wręcz awangardowych.

Z drugiej strony jednak nie jest to technika przeznaczona dla osób początkujących. O ile bowiem poradników na temat wire-wrappingu nie brakuje, to nawet największy zasób teoretycznej wiedzy nie będzie mógł zastąpić dużej dozy sprawności manualnej. Owijanie drutów wokół siebie wymaga naprawdę ogromnej precyzji i osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ręcznym tworzeniem biżuterii mogą się niestety dosyć szybko zniechęcić. Jednak jeżeli czujemy, że mamy już nieco wprawy w rękodziele, naprawdę warto spróbować swoich sił w tej technice. Jak zostało już wspomniane wyżej, daje ona ogromne możliwości, a tworzone w ten sposób ozdoby są po prostu bardzo ciekawe i modne.

Filcowanie – sposób na „przytulne” ozdoby

Wśród technik tworzenia biżuterii handmade znajdują się zarówno wymagające bardzo specyficznych materiałów, jak i te, które wykorzystują materiały dobrze wszystkim znane. Do tej drugiej należy zdecydowanie filcowanie, które jak łatwo się domyślić używa często spotykanego w mieszkaniach filcu. Filcowane ozdoby budzą nostalgię swoim wyglądem, który najtrafniej można określić jako „przytulny”.

Na czym właściwie polega filcowanie? Otóż za pomocą filcu tworzymy różnej wielkości dekoracyjne drobiazgi, które z kolei łączymy ze sobą za pomocą igły i nitki. Jest to zatem o tyle dobra technika dla osób początkujących, że nie wymaga ona kupna bardzo wyrafinowanych materiałów i narzędzi – a więc nie będzie wcale potrzebny duży wkład finansowy na początek.

Istnieje wiele rodzajów techniki filcowania, jednak większość osób prawdopodobnie zacznie od dwóch najpopularniejszych, czyli filcowania na mokro oraz na sucho. W tej pierwszej używa się wody i mydła w celu połączenia włókien, które później roluje się o chropowatą powierzchnię, by uzyskać suchy wytwór z filcu. W tej drugiej zaś rolujemy wełnę i formujemy ją przy użyciu igieł i szablonów. Z pomocą obu metod filcowania mamy szansę uzyskać dekoracje, które będą cieszyć się dużą popularnością wśród klientów, którzy lubią przytulne dekoracje. Zachęcamy więc, by spróbować w niej swoich sił!

Bead crochet – kunsztowna technika dla zaawansowanych

Jedna z najbardziej kunsztownych technik wytwarzania biżuterii handmade to bead crochet. Wytwarzane z jej pomocą ozdoby są obecnie bardzo modne i nierzadko sprzedawane za naprawdę spore ceny. Jednak część twórców może nie czuć się jeszcze gotowa na jej wykorzystanie, ponieważ jest niezwykle czasochłonna i precyzyjna.

Podstawą bead crochet są kolorowe koraliki, których nie brakuje w sklepach dla twórców biżuterii, jednak na nich lista niezbędnego wyposażenia zdecydowanie się nie kończy. Nie możemy obyć się również obyć bez specjalistycznych igieł i kleju, a także nożyczek i szydełka. Na wstępie zatem będzie trzeba już ponieść całkiem spore koszty, co część osób może zniechęcić. Sytuacja jest zresztą i tak daleko łatwiejsza niż kilka lat temu, kiedy to dla skompletowania warsztatu trzeba było skorzystać z zagranicznych sklepów internetowych. Warto też pamiętać, że o ile koraliki są łatwo dostępne, to dla osiągnięcia bardzo dobrych efektów trzeba będzie poddać je bardzo dokładnej selekcji – nierówne koraliki mogą bowiem zepsuć cały kunsztowny efekt.

Jeśli chodzi o ozdoby, które tworzy się z użyciem techniki bead crochet, ich gama jest bardzo szeroka – należą do nich między innymi kolczyki, broszki i wisiory, choć na pewno da się z pomocą bead crochet stworzyć również wiele innych typów dekoracji. Po najlepszych ozdobach tego typu naprawdę widać precyzyjną robotę ich twórców, co klienci spragnieni szlachetnego rzemieślnictwa naprawdę doceniają! Jeżeli zatem czujemy, że mamy już pewną dozę wprawy i cierpliwości, a także dysponujemy nieco większymi środkami na materiały, naprawdę warto dać szansę bead crochet. Jeśli się postaramy, inwestycja czasu i pieniędzy naprawdę zwróci się nam z nawiązką.

Makrama – klasyka, prostota i oryginalność

Wśród technik tworzenia biżuterii handmade nie brakuje takich, które nawiązują do tradycji ubiegłych wieków, a nawet tysiącleci. W tym kontekście warto przywołać makramę, którą można uznać za jedną z najbardziej „czystych” technik rękodzielniczych, a to ze względu na fakt, że nie wykorzystuje ona żadnych narzędzi. Jest to sztuka ręcznego wiązania sznurków, która w ciągu wieków posłużyła do tworzenia zarówno dekoracji, jak i przedmiotów codziennego użytku, takich jak torby i plecaki. Obecnie zaś cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród miłośników biżuterii artystycznej. Wyrabianie ozdób za pomocą sznurków nazywa się mikro makramą

Biżuteria w stylu mikro makrama to przede wszystkim naszyjniki i bransoletki. Warto nadmienić, że technika ta daje ogromną swobodę artystom, ponieważ każdy z nich może zdecydować się na inną metodę łączenia sznurków i kolory. W rezultacie zaś biżuteria w stylu mikro makrama nie jest schematyczna i każdy twórca ma szansę pokazać swój indywidualny styl. Co więcej, jest to technika, która wcale nie musi być skomplikowana, jeżeli najpierw zabierzemy się za mniej złożone ozdoby, takie jak na przykład bransoletki. Brak potrzeby wykorzystywania narzędzi czyni z niej dodatkowo sposób wyrabiania biżuterii, który nie wymaga od twórcy dużych nakładów finansowych – trzeba jedynie kupić sznurki! Okazuje się więc, że ta wiekowa technika jest naprawdę przyjazna nowicjuszom. Zachęcamy do jej wypróbowania!

Piękny powrót do dzieciństwa, czyli tworzenie biżuterii z modeliny

Jedna z najciekawszych metod tworzenia biżuterii w domowym zaciszu może przypomnieć nam o czasach dzieciństwa: chodzi tutaj o tworzenie biżuterii z modeliny. Wielu z nas ma niezwykle przyjemne wspomnienia z tworzenia fantazyjnych figurek z modeliny – teraz zaś mamy szansę do nich wrócić, tworząc dekoracje, które będą cieszyć się dużą popularnością wśród klientów. Ze względu na bardzo dużą gamę dostępnych kolorów modeliny, biżuteria z modeliny jest naprawdę żywa i radosna, świetnie sprawdzając się jako dekoracja na wiosnę i lato.

Z punktu widzenia twórcy, modelina ma dwie podstawowe zalety. Pierwszą jest naturalnie brak konieczności wydawania dużej ilości środków na wykorzystywane materiały – modelinę możemy w końcu dostać w każdym sklepie papierniczym i nie jest to ogromny wydatek (trzeba tylko pamiętać, by kupować wyłącznie najtwardszą modelinę, ponieważ tylko taka pozwoli stworzyć trwałe kształty). Drugim atutem będzie zaś naprawdę duża gama możliwości – modelinę możemy w końcu wykorzystać do stworzenia praktycznie dowolnych kształtów. Proces ich tworzenia nie jest skomplikowany i większość z nas może pamiętać go jeszcze z lekcji plastyki.